نصب آردواز | نصب و اجرای آردواز

نصب آردواز

نصب آردواز برای حفظ نمای ساختمان و برای پوشش سقف های شیروانی نیز انجام می شود.آردواز نوعی از مصالح ساختمانی است که برای پوشش سقف و سر درهای ورودی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

آردواز دارای انواع مختلفی است که نصب آن برای ساختمان دارای مزایا و ویژگی هایی می باشد. نصب آردواز مهمترین موضوعی است که بایستی به آن پرداخت زیرا در صورت عدم آگاهی در این خصوص ممکن است ساختمان با مشکلاتی مواجه شود. بسیاری از ساختمان ها با سقف شیروانی از آردواز برای عایق و پوشش بنای خود استفاده می کنند.

دلیل آن قیمت مناسب، مقاومت بالا، کیفیت عالی، تنوع در طرح و رنگ و نصب آسان و سریع می باشند. دلایل ذکر شده در انتخاب آردواز برای نصب در سقف ساختمان موارد مهمی هستند که باید در زمان اجرا نیز به آن توجه داشت.

در زمان اجرا و نصب آردواز به نکات زیادی اعم از نوع آردواز مورد استفاده، نحوه نصب، متریال مورد استفاده در مصالح، توجه به اشتباهات رایج در نصب و توصیه های مهم در زمان اجرا بایستی توجه کرد. مرحله اجرای سقف آردواز در داشتن سقف مقاوم و ایمن نقش کلیدی خواهد داشت. از این رو نصاب و البته کارفرما بایستی دقت زیادی در زمان نصب و نوع مصالح مورد استفاده داشته باشند. بنابراین در این مقاله قصد داریم تا نکات مهمی که در زمان اجرا و نصب آردواز باید به آن توجه داشته باشیم را با جزئیات ذکر کنیم.

مراحل اجرا و نصب آردواز

با توجه به نوع آردواز به کار برده شده مراحل اجرا و نصب آن نیز متفاوت خواهد بود. قبل از نصب آردواز بایستی سقف و یا محل نصب به صورت کامل طراحی شده باشد. در زمان اجرای نصب این پلیت ها با توجه به نوع و یا نظر نصاب ممکن است به لوازم مختلفی احتیاج داشته باشیم.

کیفیت مصالح مورد استفاده در زمان نصب آردواز تاثیر مهمی بر مقاومت و دوام آن خواهد داشت. استفاده از پیچ و مهره، چسب، میخ و … برای اتصال این نوع پوشش لازم خواهند شد. قبل از اجرای مرحله نصب و طراحی سقف شیروانی بایستی زیر سازی سقف به صورت کامل انجام شود. استفاده از تخته های 18 سانتی متری بهترین گزینه برای کلاف سازی و شاسی کشی زیر اردواز می باشد. البته این زیرسازی پس از زیرسازی فلزی انجام خواهد شد. پس از انجام مراحل زیر سازی نصب آردواز به مرحله اجرا گذاشته می شود.

نحوه اجرای کلاف های زیر سازی برای نصب آردواز فلزی بسیار مهم می باشد. زیرا نصب اصولی باعث فیکس شدن ورقه های آردواز در جای خود می شود. فاصله های میانی ورقه ها بایستی به صورت دقیق مشخص شوند تا سقف ساختمان به خوبی پوشش داده شود. اما اجرای آردواز سیمانی نیز همانند اجرای نوع فلزی آن با نصب کلاف ها شروع خواهد شد. مقاومت کلاف های زیر سازی شده بسیار مهم است زیرا آردواز سیمانی وزن سنگین تری دارد.

اتصالات به جا و با کیفیت در نصب اصولی آردواز تاثیر مهمی در مقاومت سقف خواهند داشت. پس بایستی در زمان نصب آردواز به این مهم توجه ویژه شود. پس از انجام مراحل فوق ورقه های آردواز با فاصله قانونی و اصولی از یکدیگر نصب خواهند شد.

چه متریالی برای ساخت آردواز به کار می رود؟

امروزه نصب آردواز بر روی انواع سقف های شیروانی یا شیب دار معمول شده است. آردواز از ترکیبات شیمیایی، الیاف معدنی و سیمان ساخته می شود. این نوع از مصالح به صورت ورقه ای و به شکل پله ای و همچنین به صورت شیب دار ساخته می شوند.

آردواز بر روی انواع سقف ها، سر درب ها، بر روی آلاچیق ها، سر پنجره ها قابل نصب می باشند. اهمیت نصب و اجرای آردواز بر روی سقف ها و یا سر درب و پنجره ها به دلیل وزن سبک و جلوه خاص این نوع از مصالح می باشد. مصالح های سنگین وزن معمولا مقاومت کمتری هم دارند و امکان ریزش آن ها نیز بیشتر از مصالح سبک می باشند. اما چه متریالی برای ساخت آردواز به کار می رود؟ مصالح متنوعی در ساخت آردواز استفاد می شوند و ساخت پلیت های قابل استفاده بر روی سقف خانه ها از مواد و مصالح مخصوصی ساخته خواهند شد.

مصالح و متریال های قابل استفاده در ساخت آردواز عموما از مصالح سبک وزن و مقاوم می باشند که فرم دهی به آنها آسانتر می باشد. به طور مثال آردواز فلزی در ساختار اصلی آن از فلز استفاده شده است. همچنین استفاده از سیمان و یا سفال برای ساخت آردواز نیز از مصالح معمول می باشند.

انواع مصالح ساختمانی آردواز

مصالح آردواز به طور کلی به دو نوع آردواز سیمانی یا غیر فلزی و آردواز فلزی تقسیم می شوند. در نصب آردواز با توجه به نوع ساختمان و قابل استفاده در محل مد نظر هریک از انواع آن استفاده می شود. هر یک از انواع این مصالح دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که در ادامه به آن می پردازیم.

آردواز سیمانی از جنس سیمان فشرده می باشد که ترکیباتی از الیاف مصنوعی و طبیعی را در خود دارد. ورقه های آردواز سیمانی پله مانند می باشند و دارای شیب منعطف و قابل تنظیم هستند.

آردواز فلزی اما از جنس فلز و یا گالوانیزه گرم می باشد که در سال های اخیر به بازار ارائه شده است. این نوع از آردواز در مقایسه با نوع سیمانی آن از مقاومت بالاتری برخوردار است. همچنین رنگ بندی های آن نیز متنوع تر می باشد.

آردواز فلزی دارای وزن سبک تری در مقایسه با آردواز سیمانی است اما عایق آردواز سیمانی بهتر است. البته مشکل عایق آردواز فلزی به راحتی با پشم شیشه قابل حل است.

بهترین متریال آردواز

حال که با انواع مصالح ورقه های آردواز آشنا شدیم ممکن است این سوال برای مشتری پیش بیایید که بهترین متریال مورد استفاده در زمان نصب آردواز کدام است؟ مورد مهم در خصوص اجرا و نصب آردواز آشنایی با تمامی ویژگی های انواع آن می باشد.

همانطور که گفته شد آردواز از نوع فلزی و یا از نوع سیمانی است. در نوع سیمانی آن علاوه بر سیمان و الیاف های مصنوعی و طبیعی از آزبست نیز استفاده می شود. بایستی متذکر شد که نوع سیمانی دارای مقاومت بهتری است و طول عمر بیشتری را در مقایسه با نوع فلزی دارد.

متریال های مورد استفاده در این نوع از آردواز سبب شده است تا استفاده از نوع سیمانی برای مناطق سردسیر و کوهستانی مناسب باشد. همچنین عایق مناسبی است که از ورود سرما و خروج گرما از محیط را به حداقل می رساند.

البته که این نوع از آردواز وزن زیادی در مقایسه با نوع فلزی دارد. در نتیجه بار اضافی بر روی ساختمان ایجاد خواهد کرد. آردواز های فلزی دارای وزن سبکی هستند و بار اضافی بر ساختمان ایجاد نمی کنند. همچنین نوع فلزی آن به آسانی دچار شکستگی نخواهد شد.

آردواز فلزی دارای تنوع در طرح و رنگ می باشد که با انواع نمای مختلف ساختمان ها ترکیب زیبایی را ایجاد می کنند. عایق این نوع از آردواز کمتر از نوع سیمانی است. در زمان نصب آردواز فلزی لازم است از عایق های پوششی استفاده کرد.

نوع فلزی آن برای مناطقی با آب و هوای معتدل و یا شمالی مناسب تر خواهد بود. آردواز فلزی به دلیل استفاده از متریال های مناسب با محیط زیست به محیط آسیب وارد نمی کند.

مزایای اجرای سقف آردواز

همانطور که قبلا به آن اشاره شد یکی از مزایای استفاده از آردواز نصب آن بر روی سقف می باشد. نصب آردواز بر سقف شیروانی دارای مزایای زیادی برای ساختمان می باشد. که می توان به موارد زیر اشاره نمود.

یکی از مزایای نصب آردواز زیبا کردن نمای ساختمان می باشد. این پوشش دارای انواع مختلف و متنوعی از رنگ و طراحی های زیبا هستند که برای زیبا کردن ساختمان و سقف های شیروانی خانه ها از آردواز مخصوص سقف استفاده می شود.

مقاومت بالا آردواز در برابر باران های شدید، تند باد و طوفان ها و همچنین وزن سبک آن باعث شده اند تا در مقایسه با سایر سقف ها بسیار مورد استقبال قرار بگیرد. سبک بودن سقف ساختمان باعث می شود تا در برابر زلزله مقاوم عمل کند.

آردواز نصب شده بر سقف خانه ها با هر شرایط آب و هوایی و جوی سازگار می باشد و از آن می توان در مناطق مختلف جغرافیایی استفاده کرد.
قیمت مناسب و ارزان آردواز نکته مهمی است که می توان به آن اشاره کرد. نصب آن در مقایسه با سایر سقف های مورد استفاده ارزان تر می باشد و از صرف هزینه های اضافی جلوگیری می کند.

نصب و راه اندازی این مصالح ساختمانی ساده و سریع می باشد و در زمان کم سقف بنا کامل یا بازسازی خواهد شد.

عایق محکم در برابر ورود آلاینده های شیمیایی به درون ساختمان یکی دیگر از ویژگی های بارز این نوع از سقف می باشد.

عدم آسیب دیدگی و خوردگی آردواز در برابر تغییرات آب و هوایی و نوسانات شدید دمایی نکته مهمی است که بایستی به آن اشاره نمود.

ورقه های آردواز چگونه ساخته می شوند؟

در ساخت و نصب آردواز با توجه به نوع آن از شیوه های مختلفی استفاده می شود. در ساخت این نوع از مصالح از متریال های متنوعی نیز استفاده می شود. ساخت آردواز سیمانی با استفاده از سیمان گرم می باشد که آن را تحت فشار قرار می دهند.

در زمان تولید فشار وارده بر سیمان 100 تا 150 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می باشد که این عمل سیمان را کاملا فشرده و مقاوم می کند. پس از فشرده شدن سیمان آن را در ابعاد دلخواه و معمولا در ابعاد 30 در 60 سانتی متری برش داده خواهند شد.

سپس مصالح آماده شده را برای ورود به بازار در بسته های 10 تا 17 عددی بسته بندی می کنند. آردواز ساخته شده یا هلالی و یا به صورت پله ای می باشند که شیب های مختلفی را برای آن ها در نظر گرفته اند.

ورقه های آردواز بودن رنگ ساخته می شوند و در پایان مرحله ساخت با توجه به سفارشات عملیات رنگ آمیزی بر روی آنها انجام می شود. حتی گاهی از نمونه های بدون رنگ آن در نصب آردواز استفاده می کنند.

اشتباهات رایج در اجرای آردواز

نصب آردواز برای داشتن سقف زیبا و مقاوم بسیار مورد توجه صنعت ساختمان سازی قرار گرفته شده است. این نوع از سقف ممکن است چندین ده سال هنوز پابرجا و مقاوم باشد. دوام و مقاومت آن بسته به نوع نصب و همچنین استفاده از کیفیت مصالح در زمان نصب بستگی دارد. در زمان اجرا آردواز بر روی سقف بایستی از انجام برخی از اشتباهات پرهیز کرد.

اشتباهاتی که نصاب و یا صاحب ملک یا کارفرما در زمان اجرای این نوع از مصالح مرتکب می شوند منجر به کاهش طول عمر و مقاومت آردواز می شود. برخی از این اشتباهات به قرار زیر می باشند؛

همانطور که در مرحله اجرا نیز گفته شد فاصله گذاری آردواز در زمان نصب بسیار مهم است. فاصله گذاری و تعیین اورلب مناسب باعث ایجاد ظاهری زیباتر در سقف خواهد شد. همچنین با عملکرد درست راه برای نفوذ آب باقی نمی ماند. پس از اشتباهاتی که در خصوص فاصله گذاری ممکن است رخ دهد بایستی به شدت پرهیز کرد.

راه رفتن بر روی ورقه های نصب شده آردواز باعث کاهش مقاومت سقف میشود پس از راه رفتن بر روی آردواز نصب شده به شدت پرهیز شود.
ضعیف و نامناسب بودن اتصالات منجر به کاهش مقاومت آردواز می شود. عدم توجه به اتصال های مقاوم و با کیفیت و نبود دقت در زمان نصب آردواز اشتباهی است که نباید آن را به هیچ عنوان مرتکب شد.

عدم توجه به کیفیت ورقه های آردواز، مصالح مورد استفاده، زیر سازی های بی کیفیت و فلاشینگ ها از اشتباهاتی هستند که منجر به کاهش مقاومت سقف آردواز می شوند.عدم توجه به مهارت و تجربه نصاب نیز باعث می شود تا اجرا و نصب آردواز اصولی انجام نشود. پس از نصاب ماهر و متخصص در این زمینه استفاده شود.

توصیه های مهم در نصب آردواز

جدا از ذکر اشتباهات رایجی که در زمان نصب آردواز ممکن است نصاب و یا کارفرما مرتکب شوند، مسلما عدم توجه به برخی از مسائل نیز باعث کاهش کیفیت و مقاومت کار خواهند شد. در این صورت نیاز است تا در زمان اجرا و نصب آردواز توصیه هایی به نصاب و همچنین کارفرما یادآوری شود.
یکی از نکات مهم در خصوص نصب آردواز استفاده از زیرساز مناسب است. لازم است نصاب از نوع زیرسازی برای نصب و اجرای آردواز استفاده کند که به چسب نیاز نداشته باشد. استفاده از پیچ و مهره و یا میخ به صرفه تر و همچنین مقاوم تر از چسب می باشند.

نصب فلاشینگ اصولی یکی از توصیه هایی است که به نصاب در زمان نصب یادآوری می شود. استفاده از آردواز در سقف خانه ها مانع از راکد ماندن آب باران و برف می شود و آب خیلی سریع از روی سقف تخلیه می شود. نصب فلاشینگ باعث می شود تا آب جمع شده به سمتی هدایت شده و به زمین برسد.

همانطور که میدانیم نصب زیرسازی آردواز یکی از مراحل اجرایی بسیار مهمی می باشد که نیاز به دقت فراوان دارد. نصب و ساخت زیر کلاف ها بایستی به صورت دقیق و اصولی انجام شود. مقاومت سقف و آردواز به مقاومت زیر ساخت آن بستگی دارد.

لذا در ساخت و نصب خرپا، کلاف ها و قاب های سقف باید نهایت دقت را به کار برد. همچنین استفاده از مصالح با کیفیت فراموش نشود.

قیمت نصب آردواز چقدر است؟

فاکتور های تعیین کننده قیمت نصب آردواز تقریبا زیاد می باشند. نوع آردواز انتخابی، مساحت سقف، استفاده از مصالح با کیفیت در زیرساخت، اندازه و مقدار مورد نیاز از این مصالح، دستمزد نصاب و … تماما عوامل موثر بر قیمت نصب آردواز می باشند.

برای برآورد هزینه نصب آردواز بایستی تمام عامل های فوق الذکر را در نظر گرفت. پوشش سقف خانه هایی با مساحت زیاد قطعا در بردارنده هزینه بیشتری هستند. همچنین استفاده از نوع آردواز سیمانی یا فلزی نیز هر یک دربردارنده قیمت ها و هزینه های مختلفی می باشند.

هزینه هر یک از عامل ها تعیین کننده قیمت ممکن است با توجه به مکان و زمان متغیر باشند.

برای اطلاع دقیق از قیمت نصب آردواز از صفر تا صد مراحل اجرا می توان از نمایندگی های فروش آردواز و یا نصاب های خبره در این زمینه کسب اطلاع کرد. آنان با برآورد دقیق هزینه ها شما را در انجام این روش مصمم تر خواهند کرد.زیرا ارزان ترین روش برای پوشش سقف و همچنین با کیفیت ترین نوع نصب اردواز می باشد.

اجرای سقف شیروانی آردواز

اجرا و نصب آردواز بر روی سقف های شیروانی در شمال کشور بسیار معمول بوده و بسیاری از افراد برای پوشش سقف خود از این مصالح استفاده می کنند. در مناطق شمال کشور و مناطقی که بارش باران زیاد است سقف های شیروانی بر روی بام خانه ها تصویری معمول و آشنای است.

به طور کلی سقف های شیروانی زیبایی خاصی به خانه ها داده و در طراحی بسیاری از خانه ها برای داشتن نمای زیبا از سقف شیروانی استفاده می کنند. سقف خانه نمادی از امنیت و آسایش می باشد که خانه ها را در برابر سرما، گرما، باد و باران و … محافظت می کند.

نصب هر نوع سقفی بایستی بر اساس اصول مهندسی و معماری صورت بگیرد در غیر این صورت ممکن است باعث ویرانی خانه و صدمات وارده زیادی به ساختمان و انسان ها شود. بسیاری از افراد نصب آردواز را بر روی سقف های شیروانی خود به دلیل مقاومت و زیبایی انتخاب می کنند.

استفاده از سقف محکم و مقاوم و ایمن در ساخت خانه از اهمیت زیادی برخوردار است که سقف شیروانی آردواز از این مزایا برخوردار می باشد. آردواز به صورت شیب دار و به حالت فرم سقف شیروانی نصب خواهد شد. می دانیم آردواز قابلیت انعطاف زیادی دارد و به همین جهت برای سقف های شیروانی از این نمونه استفاده می شود.زیرا به راحتی تمامی زوایای سقف های شیروانی را تحت پوشش قرار خواهد داد.

نصب سقف آردواز در تهران

در طراحی بسیاری از خانه های ویلای در تهران با توجه به نوع معماری از سقف های شیروانی استفاده شده است. همچنین استفاده و نصب آردواز در سر درب های ورودی حیاط و پارکینگ تقریبا به شیوه ای معمول برای پوشش مبدل شده است.

بسیاری برای بازسازی خانه های خود و زیبا تر شدن ساختمان ها این روش را یعنی نصب آردواز را برای پوشش سقف و سر درب و پنجره ها انتخاب می کنند. به همین جهت به دنبال نصاب خبره برای نصب آردواز می باشند. در تهران نیز نصب و اجرای آردواز توسط نصاب های خبره صورت می گیرد.
همانطور که متوجه شدید نصب آردواز موضوع مهمی است که بایستی این کار با مهارت و تخصص انجام شود. افرادی که فاقد تخصص و مهارت می باشند مقاومت و کیفیت کار را تحت تاثیر خود قرار می دهند و در نهایت سقف آردواز شده فاقد دوام کافی می باشد.

به همین جهت چنانچه در تهران زندگی می کنید برای نصب این مصالح در ساختمان خود از بهترین نصاب کمک بخواهید.

اجرای آردواز در تمام مناطق ایران

اجرا و نصب آردواز بر روی انواع ساختمان ها در هر منطقه جغرافیایی به یکی از شیوه های معمول برای زیبا سازی ساختمان و افزایش مقاومت سقف آن تبدیل شده است. آردواز یکی از مصالح ساختمانی است که برای پوشش بیرونی و نمای ساختمانی از آن استفاده می شود.

آردواز دارای انواع مختلف فلزی و سیمانی می باشد که هر یک دارای ویژگی هایی هستند. با توجه به مکان و موقعیت جغرافیایی مورد نظر و هدف از نصب آردواز نوع سیمانی و یا نوع فلزی آن بهترین انتخاب می باشد.

نصب و اجرای آردواز بسیار مهم است زیرا خود این مصالح به تنهایی نمی تواند مقاومت سقف را تضمین کند. عوامل زیادی دست به دست هم می دهند تا در نهایت پوشش آردواز به بهترین پوشش ساختمانی برای سقف و روی درب و پنجره ها تبدیل شود.

استفاده به جا از نوع سیمانی یا فلزی آن، به کار بردن مصالح با کیفیت در زمان نصب، مهارت نصاب، توجه به توصیه ها در زمان نصب و بعد از آن و عدم ارتکاب اشتباهات رایج در خصوص آردواز موارد مهمی می باشند که مقاومت و کیفیت همچنین دوام سقف با پوشش آردواز را تضمین می کنند.

4.9/5 - (26 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button