نصب فایبرگلاس | نصب و اجرای فایبرگلاس

نصب فایبرگلاس

نصب فایبرگلاس برای پوشش انواع سقف و نورگیر مورد استفاده قرار می گیرد. البته این دو مورد بیشترین کاربرد و استفاده از فایبرگلاس در ساختمان سازی است.امروزه در ساختمان سازی استفاده از ورق های پیش ساخته و مصالح سبک وزن بسیار استفاده می شود.

یکی از مصالح مهم و بسیار پرکاربرد ایرانیت فایبر گلاس می باشد. کاربرد های استفاده از این ورق بسیار بیشتر از دو مورد فوق می باشند. فایبرگلاس از جنس پلاستیک بوده و از ترکیب الیاف شیشه و پلیمر ساخته شده است که بیس اصلی آن پلیمر می باشد.

همانطور که می دانیم فایبرگلاس نوعی از ایرانیت است که محبوب ترین نوع آن نیز می باشد. ساخت این ورق ها در انواع مختلف ساده و موج دار می باشند. هر یک از این آنها با توجه به سلیقه استفاد کننده و گاهی با توجه به مکان مورد استفاده انتخاب می شوند. نصب فایبرگلاس به دلیل این مزایا و خصوصیات فیزیکی بسیار استفاده می شود. فایبرگلاس از مصالح بسیار مقاوم است. البته که مقاومت ورق های فایبرگلاس علاوه بر متریال ساخت به نوع نصب و آهن کشی زیرین ورق نیز بستگی دارد.

به هر حال با توجه به هدف و کاربری خود بایستی نوع مناسبی از ورق فایبرگلاس را انتخاب کرد. همچنین نوع نصب ورق های ایرانیت نیز بسیار مهم می باشند. حتما از نصاب ماهر در این زمینه باید کمک گرفت. زیرا نکاتی در خصوص نصب ورق های فایبرگلاس وجود دارد که در صورت عدم توجه به آن مشکلاتی برای سازه به وجود خواهد آورد. در ادامه این مقاله به نحوه نصب فایبرگلاس و نکات مهم در اینباره خواهیم پرداخت.

مراحل نصب فایبرگلاس

نصب فایبرگلاس و ورق های ایرانیت بسیار ساده و آسان می باشند. این نوع از ورق های ایرانیت یا همان فایبرگلاس به دلیل تولید رول مانند به صورت یکدست و یکپارچه عرضه می شوند. به همین جهت نصب آن ساده و کم هزینه خواهد بود. زیرا نصب آن به صورت یکپارچه می باشد و بر روی سازه وصل خواهند شد. با توجه به مکان و هدف استفاده از این نوع ایرانیت بایستی زیر سازی آن را مناسب و متناسب انجام داد.

خود ورق های فایبرگلاس دارای مقاومت زیادی می باشند اما نباید از اهمیت زیرسازی آن ها در مقاومت و کیفیت غافل شد. به طور مثال استفاده از فایبرگلاس برای سایبان درب یا قسمتی از حیاط معمول بوده و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. اما در صورتی که زیرسازی آن اصولی انجام نشود ممکن است سنگینی برف و یا آب راکد مانده باعث شکسته شدن و یا درز فایبرگلاس شود.

بهترین زیر سازی استفاده از سازه فلزی با قوطی های آهنی است. در صورتی که فاصله آهن کشی زیاد باشد فایبرگلاس مقاومت خود را از دست خواهد داد. هر چقدر فاصله آهن کشی زیاد تر شود به همان نسبت مقاومت فایبرگلاس نیز کاهش پیدا می کند. در این صورت بایستی توجه داشت که فاصله آهن کشی نباید بیشتر از 60 سانتی متر باشد.

کیفیت ورق های نصب شده تنها درصدی از ایمنی و دوام را تضمین می کند. نصب و نحوه اجرای آن نیمه دیگری از کیفیت و دوام فایبرگلاس را تضمین خواهد کرد. پس به هیچ عنوان نباید مهارت و تجربه نصاب را در این زمینه دست کم گرفت.

فایبرگلاس چیست و چه کاربردی دارد؟

فایبرگلاس نوعی از ایرانیت است که از مواد پلیمری ساخته شده است. همچنین از الیاف شیشه برای افزایش مقاومت این ورق استفاده شده است. نصب فایبرگلاس به دلیل کاربرد های زیاد آن در مکان ها و سازه های مختلف بسیار محبوب شده است. این ورق دارای وزن سبک و در عین حال مستحکمی است. مواد اولیه ساخت فایبرگلاس رزین اپوکسی، وینیل استر و پلی استر می باشند. همچنین از هاردنر اپوکسی، تیتان، اروزیل، الیاف شیشه سوزنی و حصیری و همچنین کربنات کلسیم در ساخت آن استفاده شده است.

نصب فایبرگلاس در صنایع مختلف باعث شده است تا این نوع از مصالح به یکی از مصالح پر کاربرد در بسیاری از صنایع مختلف تبدیل شود. صنعت نوشیدنی، صنایع شیمیایی،برج های خنک کننده، صنایع اتومبیل، صنعت کاغذ و همچنین صنعت ساختمان سازی مواردی از کاربرد های این ورق می باشند.

کاربرد در صنعت ساختمان

در صنعت ساختمان می توان به لیمین سقف، سایبان درب و پنجره ها، پوشش دیوار ها، کابینت و دودکش اشاره نمود. امروزه برای درست کردن هر نوع سایبانی تنها از ورق های با کیفیت فایبرگلاس استفاده می شود. به علاوه نصب نورگیر ها، ساخت گلخانه ها، پارکینگ، آلاچیق و … تنها بخشی از کاربرد های نصب فایبرگلاس می باشند.

دلیل کاربرد های فراوان این ورق قطعا خصوصیات فایبرگلاس و همچنی مزایای آن در استفاده می باشند. شاید استفاده از فایبرگلاس در نصب انواع سقف یکی از بهترین و متداول ترین کاربرد های این نوع از ایرانیت باشد.

زیرا اهمیت سقف در هر سازه ای بسیار زیاد است. مقاومت هر سازه ای با سقف و استحکام آن سنجیده می شود. خصوصیاتی که ورق های فایبرگلاس دارند بسیار مناسب برای اجرای سقف هر سازه ای می باشند. در نتیجه در صنعت ساختمان سازی توجه به این نوع از مصالح بسیار بیشتر از سایر صنایع دیگر بوده است. دلیل آن قابل استفاده برای انواع سقف ها، پوشش های دیواری، ساخت اجزای داخلی ساختمان و دکوراسیون و … می باشد.

قیمت نصب و ساخت فایبرگلاس

ساخت و نصب فایبرگلاس در بر دارنده هزینه مناسبی در مقایسه با استفاده از سایر مصالح دیگر است. فاکتورهای تعیین کننده قیمت فایبرگلاس قطعا میزان مترمربع مورد نیاز و همچنین مساحت مکان مورد استفاده است.

فروش فایبرگلاس به صورت هر یک متر مربع می باشد. نوع ورق فایبرگلاس و ضخامت آن نیز در تعیین قیمت تاثیر گذار می باشند. فایبرگلاس به صورت رولی و طولی عرضه خواهد شد. اما عرض فایبرگلاس متغیر است. پس با توجه به این موضوع عرض های 120 از عرض های 100 سانتی متری گران تر می باشند.

همچنین هزینه نصب نصاب نیز از فاکتور های مهم در نصب و ساخت فایبرگلاس می باشد. هزینه دستمزد نصاب ها نیز با یکدیگر متفاوت است. هزینه دستمزد نصاب نیز بر هر یک متر مربع محاسبه می شود. طبیعتا حجم کار و میزان استفاده از ورق فایبرگلاس تعیین کننده هزینه دستمزد خواهند بود.

هزینه یراق آلات فایبرگلاس

به علاوه این موارد هزینه پیچ سرمته و زیر سازی و استفاده از پروفیل های آهنی را باید در نظر گرفت.تمامی موارد فوق از موارد تعیین کننده هزینه نصب فایبرگلاس می باشند. البته نباید از نوسانات قیمتی به دلیل وجود تحریم ها و همچنین نوسانات ارزی غافل شد. به دلیل نوسانات ارزی شدید که در بازار شاهد آن هستیم متاسفانه قیمت فیابرگلاس نیز روز به روز افزایش پیدا می کند.

دلیل آن مواد اولیه وارداتی این محصول می باشند وگرنه فایبرگلاس های موجود در بازار عمدتا ساخت ایران می باشند. با تمام این تفاسیر قیمت نصب فایبرگلاس ارزان می باشد و در مقایسه با استفاده از مصالح سنتی بسیار با صرفه تر خواهد بود. حتی تعویض و تعمیر این نوع از سازه نیز بسیار ارزان و سریع می باشد. هر چند در صورت نصب اصولی فایبرگلاس تا چندین دهه شاهد مقاومت و دوام این سازه خواهیم بود.

نصب انواع فایبرگلاس

فایبرگلاس یا به شکل طرح دار و یا به شکل ساده تولید و عرضه می شوند که هر یک در زمان نصب ریزه کاری های مختص به خود دارند. نصب فایبرگلاس در هر نوع و شکلی نیاز به دقت و انجام زیر سازی مناسب دارد.

نصاب ماهر و خبره در این زمینه می داند که فایبرگلاس موج دار چگونه باید نصب شوند و چه نکاتی را باید در زمان نصب این مدل از ایرانیت رعایت کند. فرقی نمی کند شما چه نوع فایبرگلاسی را برای نصب انتخاب و تهیه کرده اید در هر صورت نیاز به زیرسازی حرفه ای خواهید داشت.

استفاده از قوطی های فلزی آهنی با سایز و قطر مناسب برای نصب انواع فایبرگلاس امری مهم و ضروری است. استفاده از پیچ سرمته برای اتصال انواع فایبرگلاس به سازه زیرین با توجه به نوع طرح دار و ساده نیز مناسب می باشد. اما با توجه به نوع ورق و همچنین نوع سازه ممکن است تعداد نصب پیچ ها افزایش و یا کاهش پیدا کند.

همچنین ممکن است با توجه به کاربری ورق فایبرگلاس نصب آن نیز متفاوت شود. مثلا نصب فایبرگلاس بر روی درب پنجره و یا ساختن گلخانه ای کوچک در پشت بام با یکدیگر متفاوت می باشند. البته با توجه به کاربری می توان از چوب نیز برای ساخت سازه استفاده کرد.
هر نوع از ورق فایبرگلاس مناسب با کاربری ساخته و تولید شده است.

حتما قبل از نصب موضع و مکان نصب را مشخص کنید. همچنین از یک کارشناس بخواهید تا به شما در خصوص نوع مناسب فایبرگلاس مشاوره دهد. کلیات نصب فایبرگلاس یک شیوه معمول است اما خب نباید از نکات ریز و درشت در زمان نصب که به هر یک از انواع آن مربوط می شود غافل ماند.

بهترین ورق برای نصب فایبرگلاس

ورق فایبرگلاس با توجه به نوع الیاف به کار رفته در آن و همچنین زرین مورد استفاده شده دارای انواع مختلفی است. هر یک از انواع آنها برای کاربرد های مختلفی مناسب می باشند. رزین های پلی استر، اپوکسی و وینیل انواع ورق های فایبرگلاس می باشند.

هر یک از این ورق ها در نوع نصب فایبرگلاس تاثیر می گذارند. با توجه به نوع کارایی بهترین ورق فایبرگلاس نیز شناسایی می شود. این امر مستلزم داشتن اطلاعاتی در خصوص انواع ورق های فایبرگلاس است. مثلا برای ساخت سوله هایی که در آن ها کوره های حرارتی وجود دارند باید از ورق فایبرگلاس نسوز استفاده کرد. این ورق تا دمای 210 درجه را تحمل می کند. همچنین برای ساخت گلخانه و نورگیر ها از ورق های شفاف ساده یا طرح دار استفاده می شود.

ورق های مات و رنگی برای مکان هایی قابل نصب می باشند که در آن مکان سعی در کنترل نور معضل است. مثلا برای ایجاد سایبان ها و یا آلاچیق و یا استخر های سرپوشیده استفاده از این ورق متداول است.

خصوصیات مهم ورق fiberglass

بنابراین با وجود توضیحاتی که داده شد لازم است قبل از خرید و نصب فایبر گلاس به کارایی و اولویت خود برای نصب این نوع از ایرانیت توجه کرد. نمی توان بهترین ورق برای نصب فایبرگلاس را معرفی نمود.

زیرا هر یک دارای خصوصیات و ویژگی های هستند. به طور مثال ساخت سایبان پنجره ها نیازی به استفاده از ورق های فایبرگلاس نسوز نیست. انواع فایبرگلاس خود دارای زیر مجموعه های مختلفی از ورق های متنوعی هستند که با توجه به ویژگی های هر یک در نوبه خود بهترین ورق مناسب برای استفاده می باشند.

برای دریافت مشاوره در خصوص انتخاب و تهیه بهترین ورق فایبرگلاس می توان از نصابان ماهر و یا نمایندگی های فروش کمک خواست. آنان بهتر از هر کسی می توانند شما را برای خرید مناسب و متناسب با کارایی راهنمایی کنند.

نکات مهم در نصب فایبرگلاس

همانطور که در طول متن به نکاتی در خصوص نصب فایبرگلاس اشاره شد لازم است برخی از نکات مهم دیگر در این خصوص یادآور شویم. نصب فایبرگلاس با توجه به کاربری متفاوت خواهد بود پس در نتیجه حتما به نوع مناسب ورق توجه داشته باشیم.

مورد مهم در زمان نصب فایبرگلاس ایجاد شیب مناسب برای سقف فایبرگلاس می باشد. در صورتی که شیب ورق نصب شده کم باشد آب باران و یا برف باریده شده بر روی سقف فایبرگلاس جمع شده و راکد می ماند. در نتیجه به دلیل تغییرات دمای و تداوم وزن سنگین این ورق دچار شکستگی و یا ترک خوردگی خواهد شد.

 استفاده غیر اصولی از پیچ های سرمته برای اتصال باعث کاهش مقاومت فایبرگلاس می شود. در صورتی که پیچ های سرمته با فاصله زیادی باشند امکان تخزیب سقف نیز وجود دارد.

همچنین در حالتی که پیچ ها با فاصله های بسیار نزدیک به یکدیگر متصل شوند امکان درز و ترک ورق نیز بسیار زیاد می باشد. فاصله تیر و یا آهن ها زیر سازی نکته بسیار مهمی است که بایستی حتما به آن توجه کرد. نصابان ماهر در این زمینه به همه نکات مهم در خصوص نصب فایبر گلاس آگاهی دارند و آن را رعایت می کنند.

چگونگی نصب انواع فایبرگلاس در ایران

نصب فایبرگلاس در تهران

نصب فایبرگلاس در همه نقاط کشور انجام می شود. زیرا یکی از مصالح پر مصرف و همچنین پرکاربرد می باشد. در تهران نیز بسیاری از شرکت ها و گروه های نصب فایبرگلاس به صورت حرفه ای مشغول به فعالیت حرفه ای در این زمینه می باشند. تجربه کاری و همچنین مهارت در نصب تاثیر مهمی بر کیفیت نهایی اجرا و نصب فایبرگلاس دارد. بنابراین لازم است قبل از انتخاب ایرانیت مد نظر و یا فایبرگلاس مورد نیاز حتما نصابان ماهر و خبره در این زمینه را بیابید.

نصاب های با مهارت و با تجربه انواع فایبرگلاس و کارایی آن را برای ساختمان می شناسند. آنان ارباب رجوع را برای انتخاب بهترین نوع فایبرگلاس راهنمایی می کنند. همچنین برآورد هزینه را برای آنان به صورت دقیق انجام می دهند.

اگر در تهران ملک یا ساختمانی دارید و به نصب فایبرگلاس برای هر قسمتی از ساختمان خود نیاز دارید به راحتی می توانید اقدام به نصب این نوع از ایرانیت کنید. می توان از طریق نمایندگی ها و فروشگاه فروش اقدام به تهیه انواع مختلف فایبرگلاس کرد. همچنین از آنان مشاوره رایگان دریافت کرد. همچنین به شما نصابان با مهارتی را معرفی می کنند. نصابان و فعالان در زمینه ایرانیت در شهر تهران اکثرا دارای تجربه کاری زیادی می باشند.

مزایای استفاده از سقف فایبرگلاس

استفاده از مصالح مقاوم و سبک وزن برای ساخت انواع سقف بسیار مناسب می باشند. نصب فایبرگلاس یکی از این مصالحی می باشد که برای ساخت انواع سقف ها از آن استفاده می شود. دلیل آن خصوصیاتی است که این نوع از ایرانیت دارد.

ورق های پلاستیکی فایبرگلاس دارای مقاومت عالی در برابر نور خورشید و فاکتور های جوی می باشد. از نوع مخصوص آن می توان به عنوان سایبان عالی استفاده کرد. فایبرگلاس دارای انواع طرح دار و صاف می باشند که هر یک دارای رنگ های متنوعی هستند.

تنوع در طرح و رنگ فایبرگلاس این فرصت را برای شما ایجاد کند که با توجه به نمای ساختمان فایبرگلاس مورد نظر خود را انتخاب کنید. بنابراین ایجاد نما و ظاهری زیبا به ساختمان از دیگر مزایای نصب فایبرگلاس برای سقف می باشد.

همانطور که گفته شد فایبرگلاس دارای وزنی سبک می باشد. این خصوصیت برای ساخت سقف بسیار مهم است زیرا یکی از اصول مهندسی در ساخت انواع سقف استفاده از مصالح سبک و مقاوم می باشد. ایرانیت فایبرگلاس به این دلیل و همچنین مقاومت بالا در برابر شرایط های جغرافیایی گزینه مناسبی برای ساخت انواع سقف می باشد. مقاومت فایبرگلاس سبب شده است تا مقاوم ترین مخازن در برابر اسید و حرارت از این جنس ساخته شوند.

قیمت ارزان و هزینه کم نصب فایبرگلاس از دیگر خصوصیاتی هستند که بایستی به آن اشاره نمود. نصب فایبرگلاس سریع و آسان می باشد و به مصالح کمی برای ساخت و نصب احتیاج است. در نتیجه می توان به عنوان گزینه ای مناسب برای ساخت سقف از آن استفاده کرد.

نصب دیوارپوش فایبرگلاس

نوعی از پوشش های کامپوزیتی که از مواد طبیعی ساخته شده اند به دیوارپوش های فایبرگلاس مشهور می باشند. نصب فایبرگلاس برای پوشش دیوار ها یکی از کاربرد های استفاده از این محصول می باشد.

مزایای استفاده از دیوارپوش فایبرگلاس بهداشتی و ضد آب بودن، ضد حریق، عایق مناسب صوتی، مقاومت و دوام بالا، قابلیت رنگ آمیزی و قابل تنفس می باشند. دیوار پوش فایبرگلاس نیز دارای انواع مختلفی است که می توان به؛ دیوارپوش فایبرگلاس پارچه ای، سه بعدی، طرح آجر و مدرن اشاره کرد.

برای تعمیر و بازسازی دیوار های ترک خورده و یا نم داده نیازی به کنده کاری و رنگ آمیزی دوباره نیست. استفاده از این مدل دیوار پوش ها کار را برای صاحبان ملک و معماران آسان کرده است. ظرافت و زیبایی خاصی که به محیط توسط Installation of fiberglass داده می شود بسیار قابل توجه می باشد.

سهولت در نصب باعث شده است تا ساخت دیوار ها و یا بازسازی کردن انواع دیوار های منازل، کافه، رستوران و … به سرعت انجام شوند. سرعت در روند کار باعث کاهش هزینه ها نیز خواهد شد. هر چند هزینه نصب این نوع از دیوار پوش ها بسیار با صرفه و مناسب می باشند.

بسیاری از دکوراسیون های داخلی مدرن از این نوع دیوارپوش ها برای ساخت و تزئین دیوار ها استفاده می کنند. تایل های سه بعدی این دیوار پوش بسیار جذاب و زیبا هستند که بسیار مورد توجه واقع شده اند. همچنین نوع پارچه ای این نوع از فایبرگلاس نیز دارای استحکام زیاد و مقاوم در برابر حرارت می باشند.

بهترین کیفیت ایرانیت فایبرگلاس

خصوصیات و کارایی فایبرگلاس

نصب فایبرگلاس به دلیل مقاومت بالا و ایجاد کیفیت یکپارچه در سازه بسیار مورد توجه قرار گرفته شده است. ورق های ایرانیت در سال های اخیر به بازار مصالح ساختمانی عرضه شده اند که در میان آنها ورق فایبرگلاس از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشد.

دلیل آن خصوصیات و کارایی آن می باشند. متریالی که در ساخت این ورق مورد استفاده قرار گرفته است بسیار باکیفیت می باشند. این متریال ها باعث ایجاد کیفیت و مقاومت بالا و همچنین عایق حرارتی و صوتی مناسب برای فایبرگلاس شده اند.

بیشترین استفاده از این ورق در ساخت سقف می باشد. ساخت نورگیر و سایبان بدون استفاده از نصب فایبرگلاس تقریبا غیر ممکن شده است. به نوعی استفاده از این ورق در میان همه جا افتاده است. طرح و رنگ و مدل های متنوعی از آن وجود دارند.

خریدار با توجه به خواسته ای که از نصب این ورق دارد می تواند در میان طیف وسیعی از این ورق یکی را برای سازه خود انتخاب کند. نحوه نصب و اجرای فایبرگلاس اسان و سریع می باشد و نباید نگران هزینه های زیاد برای نصب و اجرا بود.

4.7/5 - (36 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button